Yeni Üyelik Oluştur


Bir kullanıcı adı seçin


Yukarıda belirttiğiniz eposta adresinizi tekrar girin

Üyeliğimi Oluştur

×
Üye Girişi

Giriş Yap

×
 • Çanakkale kentsel dönüşümde kafaları bulandırmayın!

 • Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, İsmetpaşa Mahallesi Sosyal konutlar civarında yapılacağı söylenilen kentsel dönüşüm çalışmaları hakkında bilgi verdi.

 • 2013-04-04 / 17:48:29
 • 0 Yorum
 • 1308 Kez Okundu
 • Punto:
  A
  A
  A

Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, İsmetpaşa mahallesinde düzenlenen kentsel dönüşüm toplantılarından Belediyenin haberi olmadığını belirterek, “Konut kadar hassas bir noktada kafalar bulandırılmaz” dedi.

Başkan Gökhan"dan Kentsel Dönüşüm Toplantısı

Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, İsmetpaşa mahallesinde düzenlenen kentsel dönüşüm toplantılarından Belediyenin haberi olmadığını belirterek, “Konut kadar hassas bir noktada kafalar bulandırılmaz” dedi.

Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, İsmetpaşa mahallesi Sosyal konutlar civarında yapılacağı söylenilen kentsel dönüşüm çalışmaları hakkında bilgi verdi. Mahalle sakinleriyle bir araya gelen Başkan Gökhan, burada daha önce düzenlenen toplantılardan haberdar olmadıklarını söyledi. Gökhan, “Buralarda benim de bilmediğim bilgilendirme toplantıları oluyor. Neyi bilgilendireceksin? Buradaki vatandaşa yasayı anlatacak. İşte vermezsen zorla alırız. Parasını verir sizi çıkartırız. Peki bu toplantıda bu lafları söylerken sizlerin oylarınız ile seçtiğiniz yerel yönetim temsilcisi var mı? Yetki yerel yönetimdedir. Her kafadan bir sorulara cevap verilememiş. Bir yerel yönetimin olmadığı bir toplantı uygun değildir. O kadar insanın kafası bulanacak, dedikodu ve hurafeler üreyecek herkes moralsiz. Bunun sonunda da ‘e belediyede biliyormuş zaten’ denilecek. O nedenle bu toplantıyı düzenledik. Bu toplantı halkı doğru bilgilendirme toplantısıdır” dedi.

Konut işinin ciddi bir mesele olduğunu söyleyen Başkan Gökhan, “866 tane konuttan bahsediyorum. 113 bin 400 m2. Buradaki mülkiyetlerin 4’te 1’i belediyenin. Burası, yollar, parseller var belediyenin. E peki bu konuda vatandaş çağrılıyor da belediyeyi niye çağırmıyorsun? 4’te 1’i bizim olmanın bir avantajı var. Dönüşüm ile ilgili alanda bir avantajdır bu. Her 866 kişinin her birine burada mevcut metrekaresinin arlında olmadan mevkisinden de çok fazla ayrılmadan konut sahibi yapabilmemiz lazımdır. İnsanlara ‘sen ödeyemiyorsan alır gidersin’ dediğimiz noktada bunun başarılı olma şansı azalır.

Burası sosyal konutlar, kooperatif. Kordon boyu değil ki. Çoğu emekli olan insan ne katkısı olacaksın. Senin görevin burada dönüşümde insanlara olabildiğince mevkisinde tutarak, aynı metrekareyi sağlayarak bu dönüşümü sağlamaktır. Biz belediye olarak şimdi bu çalışmayı yapıyoruz. Ben aylardan beri çalışıyorum, hiç birinizin haberi yok. Neden? Çünkü burada bir imkan var bir olasılık var. Dediğim gibi %24’ü belediyenin arsaları. Belediye rant yeri değil belediye fedakarlık yeri. Burada insanların sağlıklı konutlara kavuşabilme şansı varda, belediye kim? Bu 866 konuta dönüşüm fırsatı olarak sunulabiliyorsa payınız %18’e düşsün. Ne olur? Hiçbir şey olmaz. Ne kazanırız? Sağlıklı bir yapı, sağlıklı bir ortam, güzel evler. Bunu kazanırız. Dolayısıyla bununla ilgili çalışmayı sürdürmeye devam ediyoruz. Sadece biz mi yapıyoruz?

Ankara’dan bu konun uzmanı insanlarla çalışıyoruz. İşte ‘bakanlıktan neler elde edebiliriz? Sizlerin lehine neleri kurtarabiliriz’ diye bu noktada çalışma yapıyoruz. Şimdi Ankara’dan, bakanlıktan yetki almayı planlıyoruz. Çünkü biz insanların derlerini ne istediklerini birebir biliriz. Bizim çözümümüzün içersinde belediyenin payı burada yüksek olduğu için, insanları hiç kimseyi dışarıda bırakmadan, kimseye ilave külfet getirmeden bunu yapabilme şansımız var. Ne olur? 5 kattan 6 kata çıkabilir. Mevcut blokların yerine farklı bloklar yapılır. Kat daha geniş olur yüksek olur. Bütün bunların kararını birlikte vereceğiz. İnsanları katmadığınız kararın uygulanabilme şansı yoktur. Burayı afet bölgesi ilan edip, zorla elinden mi alacağız. Buna benim yüreğim yetmez ama Ankara’nın yüreği yetebilir. Onun için bütün yetkisini ve sorumluluğunu üstlenmek istiyorum. Bunun aynısını 54 evlerde yaptım. Belediye olarak devreye girdik 54 evlerde belediye bu işte önayak oldu mimarisine, yerleşimine karıştık sonuçta da uzlaştırdık ve şimdi yolda yürümeye devam ediyorlar. Oradaki her bir inşaatın, imalatın takipçisi olacak belediye burada da öyle olmak zorunda. Kalbinizin bir köşesinde acaba bu böyle olur mu? Olmaması lazım. Çünkü konut işi bu şakası yok” dedi.

haberinözü.com

Etiketler

 • Yorumlar
 • Yorum Yap
 • Şuanda 1. sayfadasınız, toplamda yorum sayfası var.
  Şuan 0 - 0 arasındaki içerikleri görüntülüyorsunuz ve toplam 0 içerik var.

  « İlk
  « Geri
  ileri »
 • Yorumunuz


  Yorumunuz

  Gönder

Kentsel Dönüşüm
2014-12-11
18:40:06
Şanlıurfa Eskisanayi'de kentsel dönüşüm başladı

ARŞİV
ANKET
Taksim Gezi Parkı olaylarının nedeni nedir?
 • Yeşil,doğa,özgürlük v.d. nedenler
 • Modern darbe
 • Halk tepkisi
 • Faiz lobisi