Yeni Üyelik Oluştur


Bir kullanıcı adı seçin


Yukarıda belirttiğiniz eposta adresinizi tekrar girin

Üyeliğimi Oluştur

×
Üye Girişi

Giriş Yap

×
 • Erzincan Taksim Mahallesi kentsel dönüşümde satış duyurusu

 • Erzincan Taksim Mahallesi 1. ve 2. etap TOKİ konutlarındaki 196'sı 130 metrekare, 190'ı ise 106 metrekare olmak üzere toplam 386 konutun satış duyurusu yapıldı.

 • 2013-04-01 / 21:49:25
 • 0 Yorum
 • 2010 Kez Okundu
 • Punto:
  A
  A
  A


 Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında Erzincan Belediyesi ile Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından Nisan 2012 tarihinde temeli atılan 386 konut satışa çıkarıldı.

Erzincan Taksim Mahallesi 1. ve 2. etap TOKİ konutlarındaki 196'sı 130 metrekare, 190'ı ise 106 metrekare olmak üzere toplam 386 konutun satış duyurusu yapıldı. Müracaatların, 4-26 Nisan tarihleri arasında Türkiye Halk Bankasının tüm şubelerinden yapılabileceği bildirildi.

Erzincan Belediye Başkanı Yüksel Çakır, TOKİ konutlarında incelemelerde bulunarak, yetkililerden bilgi aldı. Eski konutların yıkılarak yerine yenilerinin yapımının kısa sürede tamamlanmasını rekor olarak değerlendiren Çakır,

"Türkiye'de bu kadar kısa sürede bu büyüklükteki bir mahallenin ve bu kadar yoğun yaşanan bir mahallenin dönüşümü gerçekleştirilmemiştir. Geçen yıl Mayıs ayı sonunda atılan temelin ardından Temmuz ayında başlatılan çalışmalar sonrasında 9 ay içerisinde Taksim Mahallesi TOKİ Konutları bu aşamaya gelmiş durumdadır" diye konuştu.

Çakır, inşaatlar tamamlanmadan konutların halka arzının gerçekleştirildiğini belirterek, şu ifadeleri kullandı:

"386 konut halka arz edilecek. Bunlardan 196'sı 130 metrekarelik daire 190'ı ise 106 metrekarelik daire. Konut edinmek isteyen hemşehrilerimiz internet sitesinde belirtilmiş olan şartları yerine getirdikleri ve bu şartlara haiz olduklarında 2 bin liralık bir başvuru bedeliyle Halk Bankası şubelerine yapacakları başvuruyla Taksim Mahallesinde yükselmekten olan bu konutlardan yararlanma hakkına sahip olacaklar."

Erzincan Taksim Mahallesi TOKİ konutları 96 ile 120 ay arasında değişen taksit imkanlarıyla satışa sunulurken, fiyatlarının metrekarelerine göre KDV hariç 92 binle 140 bin lira arasında olduğu kaydedildi

 

Taksim Mahallesi 1939 depremi sonrasında yerlebir olan ve yaklaşık 40 bin kişinin hayatını kaybettiği şehirde, yeni yerleşim bölgeleri kuruluncaya kadar geçici olarakn inşa edilmiş bir iskan bölgesidir. Ancak geçici olmasın arağmen kurulmasından bu yana geçen yetmiş yıl süresince konutlar kullanılmaya devam etmiştir. Enzer nitelikteki Çarşı Mahallesinin 2007 yılında kentsel dönüşüme tabi tutularak yenilenmesi akabinde Taksim Mahallesinde başlayan kamulaştırma çalışmaları ve TOKİ ile yapılan sözleşme bir türlü hayata geçirilememeiş, 2009 yılında proje ve görüşmeler durma noktasına gelmiştir.                                                                                                                                                                     

 Erzincan Belediyesi 2010 yılında projeyi tekrar gündeme getirmiş ve kentsel dönüşüm dalında ülke genelinde yürütülen projeler içerisinde  1,5 yıl içerisinde tüm kamulaştırmaları tamamlamış bölgeyi inşaata hazır hale getirmiştir. 2011 yılında TOKİ tarafında ihaleler gerçekleştirilmiş ve 2012 yılı içerisinde Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım ve İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin'in  katılımları ile gerçekleşen törenle temelleri atılmıştır.

 

Proje iki ayrı ihale ile yürütülmektedir. 1. İhale kapsamında 96 konut inşaatı, 2. İhale kapsamında ise 464 konut, 1 ilköğretim okulu ve bir cami inşaatı çalışmaları iki ayrı firma tarafından halen devam etmektedir. Kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında mahalle sınırları içerisinde kalan 13 şubat caddesi üzerindeki ticari bant kamulaştırma kapsamı dışında bırakılmış ve bu alanda kurulacak ticari nitelikli binaların çalışması ve dönüşüm sebebi ile elde edilecek katma değerin hak sahiplerine kazandırılması hedeflenmiştir.

 
Etiketler

 • Yorumlar
 • Yorum Yap
 • Şuanda 1. sayfadasınız, toplamda yorum sayfası var.
  Şuan 0 - 0 arasındaki içerikleri görüntülüyorsunuz ve toplam 0 içerik var.

  « İlk
  « Geri
  ileri »
 • Yorumunuz


  Yorumunuz

  Gönder

Kentsel Dönüşüm
2014-12-11
18:40:06
Şanlıurfa Eskisanayi'de kentsel dönüşüm başladı

ARŞİV
ANKET
Taksim Gezi Parkı olaylarının nedeni nedir?
 • Yeşil,doğa,özgürlük v.d. nedenler
 • Modern darbe
 • Halk tepkisi
 • Faiz lobisi