Yeni Üyelik Oluştur


Bir kullanıcı adı seçin


Yukarıda belirttiğiniz eposta adresinizi tekrar girin

Üyeliğimi Oluştur

×
Üye Girişi

Giriş Yap

×
 • Ümraniye'de 2B'ye karşı mahalle komitesi

 • Ümraniye’de Milli Emlak Müdürlüğü’nün açıkladığı 2-B ve kamulaştırma bedellerine karşı kurulan mahalle komitesi, toplantısını gerçekleştirdi.

 • 2013-04-03 / 09:59:26
 • 2 Yorum
 • 5490 Kez Okundu
 • Punto:
  A
  A
  A

Ümraniye’de Milli Emlak Müdürlüğü’nün açıkladığı 2-B ve kamulaştırma bedellerine karşı kurulan mahalle komitesi, toplantısını gerçekleştirdi. Geçtiğimiz günlerde kitlesel bir eylem gerçekşetiren Ümraniyeli vatandaşlar, metrekare için belirlenen 1.100 ile 2.700 TL arasındaki rakamı kabul etmeyeceklerini belirtmişti. Eylemin ardından seçilen 6 kişilik mahalle komitesi bildiriler dağıtarak, sesli anonslarla çağrı yaparak 7 Nisanda düzenleyecekleri büyük mitinge hazırlanıyor.

Ümraniyelileri mağdur eden uygulama Topağacı, Ihlamurkuyu, Cemil Meriç, Elmalıkent, Kazım Karabekir, Birlik, Site, Esenevler, Çamgaz, Hekimbaşı, Adem yavuz, Huzur, Parseller mahalleleri olmak üzere toplam 22 bölgeyi kapsıyor. Uygulamaya karşı, bölge halkı önceki gün Adem Yavuz, Ihlamurkuyu, Tepeüstü, Yukarı Dudullu mahallelerinden gelen 100’e yakın kişiyle, CHP 1. Bölge Temsilciliğinde bir araya geldi. Oldukça canlı geçen toplantı sonucunda bir dizi karar alındı. Toplantıda, eylem ve faaliyet komitesi ve üç ayrı mahalle komitesi kuruldu. Biz de, toplantıya katılanlarla görüştük.


‘BİZİ BÖLMELERİNE İZİN VERMEYELİM’

Hasan Hüseyin Çelik (CHP Cemil Meriç Mahalle Temsilciliği Başkanı): 1977 yılından beri bu mahallede oturuyorum. Mahallenin % 40’ı mahkemelik. Tapu sorunu var. Şimdi 2-B satatüsüne alındı. Yüksek rayiç bedelleri ile bize ait olan evlerimizi yüksek bedellerle yine bize satacaklar. Bu kabul edilemez. 2-B banka kredileri adı altında bizi borçlandırarak soymak istiyorlar, bu oyuna gelmeyelim. Mücadeleyi sokağa taşıyalım.

Cafer Avşar (Ihlamurkuyu mahallesi sakini): AKP hükümeti, 2-B yasasını ve kentsel dönüşüm yasasında üç kez revizyona gitti. Bizi düşündüğü için değil. Elimizdeki arazi ve arsaları konutları faiş rayiç bedelleri ile yeniden bize satmak için bu revizyonları yaptı. Buna karşı mahalle komiteleri kurmak, hiçbir ayrım yapmadan ortak mücadeleyi örgütlemek gerekir. Bunun için çalışıyoruz.

Tiryaki Tiryakioğlu (Emekli Öğretmen):  2-B yağmasına karşı kapı kapı çalışma yürütmeliyiz. Yaygın bildiri broşür dağıtımları ile, anons araçları ile çağrılar yaparak 7 Nisan’da yapacağımız büyük yürüyüşe 10 binleri katmalıyız.

Mustafa Kaya ( Ihlamurkuyu mahallesi CHP Mahalle Temsilcisi): Şu andaki AKP Ümraniye Belediye Başkanı, “Seçilirsen tapularınızı vereceğim” diyordu. Şimdi ne oldu? Hepsi bir aldatmacaymış. En az 100 bin kişiyi bu büyük gösteriye katmayı hedefliyoruz. Çırçır mahallesinde nasıl su için eylem ve direniş yaparak hak aldıysak, şimdi de tapularımız için uygun rayiç bedelleriyle  bu işi çözmek istiyoruz. Gece gündüzü kapsayan bir çalışma yürütmeye kararlıyız.

İsmail Coşkun( Ihlamurkuyu mahallesi sakini): 2-B yasası yoksul emekçilere karşı çıkarılan bir yasadır. Maksat üzerimizden rant sağlamak. Birlik olarak, mahalle ve sokaklarımızı savunmalıyız. Açıklanan rayiç bedelleri kabul etmiyoruz. Hiçbir ayrım yapmadan ortak hareket edeceğiz.

Güner Kuş (Ihlamurkuyu mahallesi sakini):2 B yasasında mağdur olan CHP’liler, MHP’liler, BDP’lilerle de birlik olmak zorundayız. Aksi halde bizi böler ve birbirimize karşı kullanırlar. Yerel yöneticilerimiz olan mahalle muhtarlarımızı bu işe dahil etmeliyiz. Bu konu yüz binlerce kişiyi ilgilendiriyor.

Hüseyin Kaya (Emek Partisi Ümraniye İlçe Sekreteri): Her mahallede birer komite kuralım. Halkı aydınlatmaya dönük özel bir broşür hazırlayıp dağıtalım. Hazırlanacak bildirileri sokak sokak, ev ev dağıtarak halka çağrıda bulunalım. İlçe meclislerini, muhtarları bu işe dahil edelim.

VelişanYerli (Ihlamurkuyu mahallesi sakini): Bu direnişi büyütmeliyiz. Eylemlerimizi iyi organize edecek bir eylem komitesi mutlaka oluşturulmalıdır. On binleri ayağa kaldıracak bu komitelere ihtiyaç var. 2-B bir yağma ve talan yasasıdır. Barınma hakkımıza bir saldırıdır.


MİTİNG NEREDE YAPILACAK?

7 Nisan Pazar günü, Ümraniye Cemil Meriç, Ihlamurkuyu, Tepeüstü ve Yukarı Dudullu mahallelerinde başlayacak yürüyüş, Haldun Alagaş Spor Kompleksine kadar sürecek. (İstanbul/EVRENSEL)

Etiketler

 • Yorumlar
 • Yorum Yap
 • #3 - facia 2013-04-06-14:50:32
  1
  Beğendim
  0
  Beğenmedim
  2b halkı maffetti uyku yok para yok sanki biz zengin mişizde haberimiz yokmuş akp dinlesin
  #4 - 2 b arazi raiş bedel denğesizliyi 2013-04-06-23:33:34
  2
  Beğendim
  0
  Beğenmedim
  raiş bedellerin yeniden komisyonlar kurularak adaletli ve halkın kedisinin alabileceyi şekilde çalışma yapılmasını arz ederim bazı bedeller çok uyğun bazıları çok çok fazla
  Şuanda 1. sayfadasınız, toplamda 1 yorum sayfası var.
  Şuan 0 - 2 arasındaki içerikleri görüntülüyorsunuz ve toplam 2 içerik var.

  « İlk
  « Geri
  1
  ileri »
  Son »
 • Yorumunuz


  Yorumunuz

  Gönder

Kentsel Dönüşüm
2014-12-11
18:40:06
Şanlıurfa Eskisanayi'de kentsel dönüşüm başladı

ARŞİV
ANKET
Taksim Gezi Parkı olaylarının nedeni nedir?
 • Yeşil,doğa,özgürlük v.d. nedenler
 • Modern darbe
 • Halk tepkisi
 • Faiz lobisi